Kuidas kaitsta maasturite alusraame läbiroostetamise vastu?

Blogi
Miks maasturite alusraamid roostetavad? Oleme oma teeninduses tihti kokku puutunud olukorraga kus auto alusraam on läbi roostetanud. Väljast poolt ilusti säilinud või värvitud auto on muutunud kasutuskõlbmatuks kuna auto keret kandev alusraam on läbi roostetanud. Alusraami taastamine on  aga kordades kulukam kui selle kaitsmine korrosiooni eest.  Remont võib minna kallimaks kui on auto enda turuväärtus. Valdavalt eeldab alusraami keevitamine ehk remont kasti (pick-up mudelitel) maha võtmist või maasturitel kogukere maha võtmist. Põhiliselt roostetavad raamide sisepinnad, tänu aja-jooksul sinna kogunenud mustusele ja niiskusele. Raamidel on mitmeid külgmisi avasi kust pääseb sisse muda ja pori. Raami põhjas olevad avad on aga liialt väikesed, et seal mustus välja tuleks. Raami sisse sattunud muda seob ja hoiab endaga hästi niiskust mis on kiirendab korrosiooni tekkimist. Selleks tuleks tuleks regulaarselt raam seest hooldada st. puhastada. …
Read More

Miks teha uuele autole korrosioonikaitset ja kuidas valida teenusepakkujat?

Blogi
Uue auto korrosioonikaitse Uue auto omanikuna on kindlast paljud meist seisnud küsimuse ees, kas teha sellele täiendavalt korrosioonikaitset või mitte.  Küsides seda auto müüjalt on olnud seni vastus ühine - "Kindlasti pole vaja seda teha, tehases on juba see töö ära tehtud. Täiendavaid kulutusi pole vaja teha, ainult sõida!" on tüüpilise automüüja soovitus. Ise endise vana auto omanikuna aga meenub valus ja vägagi kulukas tõsiasi, et just roostetamise pärast sai auto viidud vanametalli, kuigi tehniliselt oli see auto korras. Auto ei läbinud iga-aastast ARK ülevaatust, sest auto põhjas ja küljekarpides olid mitmed roosteaugud sees. Paljuski oli see enda lohakus või hoolimatus kaitsta autot roostetamise vastu. Miks teha uuele autole korrosioonikaitset? Tänavapildis näeme väga palju roostes poritiibade või küljekarpidega autosi. Kõik need autod on olnud kunagi uued ja ilma korrosioonita, kuid…
Read More

Pidurisupportite värvimine

Blogi
Pidurisupportite värvimine Mercedes-Benz pidurisadulate värvimine Meie poole pöördub aina rohkem kliente, kes soovivad muuta oma auto isikupärasemaks. Üheks selliseks võimaluseks on värvida pidurisupportid ja pidurisadulate raamid endale meeldivat värvi. Viimasel ajal on enim eelistatud toonid kuldsed mis sobivad pigem heledamat tooni veljega. Musta auto ja musta värvi veljega sobivad ka pigem musta värvi suportid.   Kuidas värvitakse pidurisadulaid? Selliseks tööks on kindlasti vaja teisaldada sadulad ja raamid, nende vahelt klotsid ning  kummikatted mis on lihtsalt eemaldatavad. Seejärel pestakse ja puhastatakse suportid lahtisest mustusest. Juhul, kui pidurisuportid on tugevalt roostes oleks mõistlik need puhastada liivapritsiga. Sellisel juhul on vaja suport täielikult osandada, teisaldada kolb ja kõik kummist katted. Peale korralikku puhastust, krunditakse, värvitakse ja lakitakse värvikambris kvaliteetsete kuumakindlate värvidega. Järgneb pidurisadula komplekteerimine ja paigaldamine ning pidurisüsteemi õhutamine Uuematel mudelitel tuleb ka arvutiga…
Read More

Nissan Navara raam-kuidas seda taastada?

Blogi, Nissan Navara alusraam
Kuidas parandada Nissan Navara alusraami? Alusraamide korrosioon Mudas ja poris sõitmise tagajärjel satub alusraami küljel olevate avade kaudu mustus (liiv, muld, talvine sool jms) sinna sisse ning jääb sinna sisse pidama  hoides niiskust enda sees peaaegu aastringi. Auto tavakasutajal on selle kätte saamine peaaegu võimatu, kuid ARS Autoteenindus OÜ on selle tarbeks kohaldatud survepesur, mis võimaldab pesta ning sealt seest välja uhtuda sinna kogunenud muda. Peale nimetatud tööd tuleb kindlasti teostada  roostevastane töötlus, mis aeglustab raami sees alanud  korrosiooni. Nissan Navara 2004-2015 alusraam Ajavahemikul 2004-2015a toodetud Nissan Navaratest on enim probleeme 2005-2008 a toodetud mudelitel, mis  valmistati Hispaanias ning tõenäoliselt jäid just nendel autodel alusraam korrosiooni vastu piisavalt kaitsmata. Võrreldes teiste autode alusraamidega on Navara raam õhema seinaga kui analoogsetel mudelitel. Alusraami remont Remonti tulles nagu enamikel maasturitel nii ka…
Read More

Autohooldus või õlivahetus

Blogi
Vahe on selles, et hooldustööd sisaldavad peale mootoriõli vahetuse veel lisaks 15-20 tööoperatsiooni ( http://autoteenindus.com/teenused/autohooldus ) mis kõik on auto tervise jaoks väga olulised.  Enamus nendest on seotud kõik võimalike laagrite, liigendite, vedelike kontrollimisega. Näiteks soonrihm pinguti laager, mis varem või hiljem vajab vahetust. Laagri kulumist on võimalik hinnata ainult kogenud mehaanikul, kui see ära vahetad ning õigel väldite autoga teepeale jäämist. See on ainult üks näide, kui oluline on lasta vähemalt korra aastas või õlivahetuse välba öödumisel auto põhjalikult üle kontrollida.
Read More

Mootoriõli vahetus- millal tuleks seda teha?

Blogi
Oluline on juhinduda tehase poolt soovituslikust vahetusvälbast mis on ära toodud hooldusraamatus. Üldjuhul on see uuematel bensiinimootoriga autodel 20000-30000 km. Diiselmootoritega autodel aga 10 000-20 000 km. Osadel uuematel automudelitel ei ole enam hooldusvälpp seotud läbitud kilometraažist vaid auto arvestab erinevaid tegureid holdusvälba arvutamiseks. Näiteks on selleks külmkäivituste arv. Just auto mootori külmkäivitused ja lühikesed vahemaad peale külmkäivitiust halvendavad mootoriõli kvaliteeti. Seega, iga auto omanik, peaks arvestama millistes tingimustes ta autot kasutab. Ilmselge, et tehase poolt soovituslik 30 000 km mootoriõli vahetuseks on liiast, kui autot kasutatakse valdavalt linnaliikluses. Soovituslik oleks 15 000 km või korra aastas. Kindlasti peaks iga auto omanik kontrollima, kas õlivahetuse käigus paigaldati ka õlivahetuse kleeps (hea tava on see panna juhiukse uksepostile). ARS Autoteeninduses on kombeks sinna märkida ka lisaks auto läbisõit õlivahetuse hetkel. Tänu…
Read More